Gdzie wykorzystuje się taśmy transportowe?

Taśmy transportowe stanowią dzisiaj niezbędny element, wykorzystywany powszechnie w firmach chcących zautomatyzować i zwiększyć wydajność pracy zakładu. Mało kto zastanawia się jednak nad historią powstania taśm transportowych. Dzięki rozwoju przemysłu, przedsiębiorcy szybko zechcieli, jak najbardziej zautomatyzować działania w fabrykach, przyczyniło się to do skonstruowania wielu wynalazków, jednym z nich są właśnie między innymi taśmy transportowe.

Historia taśm

Pierwszy raz o taśmach transportowych i o ich zastosowaniu mogliśmy przeczytać w 1795 roku w opracowaniu Oliviera Evansa w „Milers Guide”. Praca ta została wydana w Filadelfii. Oliviera Evansa, powinniśmy również kojarzyć z innym słynnym wynalazcą, a mianowicie Jamesem Wattem, wspólnie konstruowali oni silniki parowe. Taśma transportowa oznaczała wtedy najczęściej skórzany pas, umieszczony na dwóch obracających się krążkach. Pierwsza taśma, napędzana maszyną parową, została uruchomiona najprawdopodobniej w 1804 roku, dla zastosowań brytyjskiej marynarki wojennej. Już 63 lata później, a mianowicie w 1858 roku, opatentowano taśmy wielowarstwowe, powstałe z materiału tekstylno-gumowego. Zastąpienie naturalnych elementów, elementami syntetycznymi było przełomowe dla postępu taśm transportowych, a co za tym idzie, również dla postępu automatyzacji w firmach. Po tych wydarzeniach nastąpiło już tylko nic innego jak szybki i konsekwentny rozwój taśm transportowych. W 1913 roku, dziesięć lat po założeniu firmy Ford Motor Company, Henry Ford postanowił skorzystać z taśm transportowych w seryjnym procesie produkcyjnym legendarnego już modelu Ford T, zastosowanie taśm skróciło czas produkcji pojedynczego samochodu z ponad 12 godzin do 93 minut.

Szerokie zastosowanie

W dzisiejszych czasach taśmy przenośnikowe, znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również np. w branży reklamowej, na przykład w przypadku przesuwania się treści na bilboardach.

Dodaj komentarz